הסל שלך
  • No products in the cart.
להזמנות 058-4040-701

ספירולינה בטיפול בקנדידה

 

Clinical Lab Scientist Kristina Borden examines salmonella in a petri dish inside the Rhode Island Dept. of Health laboratory on June 2, 2011. Photo by Kyle Bruggeman.

נכתב ע”י קסניה אפריל קוזב

המודעות לקנדידה היום הולכת וגדלה, הן כי נהיית שכיחה בקרב האוכלוסייה והן כי הרפואה הקונבנציונלית מתחילה להתייחס אליה כבעיה מערכתית. בין אם שמעתם את המושג קנדידה מערכתית ובין אם לא, חשוב כי תדעו מהי ומה תסמיניה וכיצד בכוחה של ספירולינה לטהר את גופכם מקנדידה ולחזק את מערכת החיסון.

מהי קנדידה?

קנדידה הינה פטריית שמר החיה באופן טבעי בגופנו, בעיקר במערכת העיכול שלנו ובמעיים, שם היא מאוזנת ע”י מערכת החיסון ואוכלוסיית החיידקים הידידותיים שמונעים ממנה להתפשט יתר על המידה. אנו נולדים עם פטריה זו ותפקידה בגופנו הוא בליעתם של רכיבי מזון רקובים במערכת העיכול, בכך היא מונעת את התפשטותם האפשרית של חיידקים מזיקים הניזונים מרכיבים אלו. בנוסף, הפטרייה לוקחת חלק בעיכול גוף האדם לאחר מותו.
בתנאים מסוימים, עלולה פטריית הקנדידה לצאת מכלל שליטה, להרוס את דפנות המעיים ולהתפשט לרקמות ריריות אחרות (הפה, הריאות או הנרתיק). מצב זה מכונה קנדידה מערכתית (סיסטמתית). הקנדידה הסיסטמתית מפרישה כ-100 סוגי רעלנים שונים ואחראית לבעיות בריאות רבות, חלקן עקשניות ומסתוריות, שלמראית עין אין כל קשר בינן לבין הפטרייה.

דלקת המפרקים השגרונית נפוצה פחות, כאחוז אחד מהאוכלוסייה, אך תוקפת גם צעירים, והיא מחלה אוטואימונית. הסיבות למחלה אינן ידועות, והמופעים שלה מגוונים במיוחד, וכוללים דלקות בכלי הדם, מפרקים נפוחים וכואבים, דלקות עיניים ועוד, מגוון רחב ולא אחיד שהופך אותה קשה לאבחון.
אין בנמצא טיפולים הפותרים את החולה מהמחלה, והטיפולים המוצעים על ידי הרפואה הקונבנציונאלית נעים בין דיאטה, פיסיותרפיה, משככי כאבים והפחתה מודעת ומכוונת בפעילות (בדלקת מפרקים ניוונית), ועד לתרופות לדיכוי מערכת החיסון וניתוחים להחלפה או הסרת מפרקים.
אנחנו מעדיפים את הספירולינה. ואתם?

מהם תסמיני הקנדידה?

תסמיני קנדידה מערכתית רבים מאוד ושונים באופיים ועוצמתם מאדם לאדם, אך הנה השכיחים ביותר: כאבי בטן, גזים, שלשול או עצירות, כמיהה למתוק, עייפות לאחר ארוחות, תסמונת קדם וסתית קשה, ליחה כרונית, דלקות גרון, אוזניים וברונכיטיס, חשק מיני ירוד, זיהומים פטרייתיים מתמשכים על עור הציפורניים, הלשון והנרתיק, כאבי שרירים, פיברומיאלגיה, נשירת שיער, אקזמה, עצבנות, כאבי ראש, הפרעות שינה, סינוסיטיס, דיכאונות, קשיי ריכוז, דלקות בדרכי השתן, רגישויות למזון ואלרגיות ועוד. ככל שיש יותר תסמינים כך סביר להניח שהמצב חמור יותר.
אל תאבחנו את עצמכם על סמך הסימפטומים, ובמקרה של חשד פנו לאבחון מקצועי וודאו כי אכן מדובר בקנדידה. האבחון נעשה ע”י בדיקת צואה או משטחים או תשאול מפורט אצל הנטורופת. חשוב לאבחן ובכך למנוע את התרבות הפטרייה. קנדידה לא מאובחנת מכבידה על מערכת החיסון, מתישה את מערכות הגוף, מונעת ספיגת רכיבי תזונה ועלולה לפלוש לאיברים חיוניים עד כדי סכנת חיים.

כיצד מטפלים עם ספירולינה?

מטרת הטיפול בקנדידה מערכתית היא חיזוק מערכת החיסון ומניעת התפתחות הגורמים שיוצרים קרקע פורייה לשגשוג הפטרייה. הבסיס הוא תזונה ספציפית האורכת בין שלושה חודשים לחצי שנה ומאחר והקנדידה ניזונה מפחמימות ושמרים, עיקר התזונה היא הוצאת סוכרים, פחמימות ריקות ומזונות בעלי אינדקס גליקימי גבוה מהתפריט, כמו כן הימנעות משמרים, מזנות מעובדים, אלכוהול, קפאין, סיגריות ורעלנים סביבתיים ( ישנה רשימת מזונות המותרים והאסורים בתזונה). שיפור סגנון חיים יביא תועלת רבה ויכלול פעילות גופנית ושחרור ממתחים. במהלך הטיפול יש המלצה ליטול צמחי מרפא קוטלי קנדידה, בעלי השפעה מחזקת של מערכת החיסון ובעלי תמיכה בכבד ועידוד תהליכי ניקוי ( מאחר והקנדידה משחררת כמות גדולה מאוד של רעלנים כאשר מתה).
מחקרים שונים מראים כי הספירולינה הינה כלי חזק ביותר בהתמודדות עם קנדידה מערכתית- הן במניעה והן בטיפול. הספירולינה תוקפת את הקנדידה מכל החזיתות בהיותה מזון הלוחם, תומך, מחזק ומנקה בו זמנית ומהווה תוספת משמעותית ויעילה ביותר בהתמודדות וטיפול.
הספירולינה מכילה מאקרופאגים ותאי T אשר מחזקים את מערכת החיסון ונלחמים בפטריות, ויסוד כרום המווסת את הכמיהה למתוק, דבר המסייע בהקפדה על תזונה נטולת סוכר. הספירולינה, בעלת פעולה אנטי פטרייתית, נלחמת בקנדידה ופטריות אחרות. הספירולינה מזינה ומשלימה חוסרי תזונה בשל היותה מזון על מרוכז ביותר המכיל ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו ושומן חיוניות לגוף. צריכה יומיומית של ספירולינה תסייע בטיהור הכבד ובניקוי הרעלנים שמפרישה הקנדידה במותה. כמו כן, הספירולינה עוזרת לבסס פלורת מעיים תקינה להתרבות החיידקים הטובים ואיזון הפטריות.
אם אובחנתם בקנדידה מערכתית ומתחילים בדיאטת קנדידה ייעודית, ההחלטה הטובה ביותר תהיה ליטול ספירולינה אשר משלבת תכונות למניעה וטיפול בפטרייה.

• בהריון והנקה יש להיוועץ במומחה שישקול טיפול בקנדידה כנגד תופעות הלוואי האפשריות של חיסול הפטרייה, מכיוון שבעת מותה מפרישה הפטרייה רעלנים העשויים להשפיע על האם או העובר.

 

CLOSE